Przeskocz do treści

Czym jest telewizja przemysłowa

monitoringTelewizja przemysłowa lub inaczej monitoring CCTV jest to system przekazywania obrazu (rzadziej w połączeniu z dźwiękiem) z określonych pomieszczeń lub przestrzeni. Służy do nadzoru oraz zabezpieczenia powierzchni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery.

Obraz z zamontowanych kamer wyświetlany jest na ekranach znajdujących się najczęściej na stanowisku ochrony. Taki system pozwala na nagrywanie materiałów wideo, archiwizację danych i współpracę z innymi systemami elektronicznymi. Telewizja przemysłowa pojawia się w wielu miejscach: w centrach handlowych, hipermarketach, na ulicach miast, placach itp. Monitoring jest dobrym środkiem kontroli dostępu oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Z jego pomocą można zabezpieczyć pomieszczenia i zasoby przed dostępem osób nieuprawnionych i kradzieżą. Można również na bieżąco śledzić co dzieje się na hali produkcyjnej czy w biurach i zauważyć na czas nieprawidłowości w zachowaniu pracowników lub osób odwiedzających budynek. Przydatny jest także na prywatnych posesjach, gdzie służy do ochrony przed włamaniem. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia mienia. Dodatkowo może również odstraszyć osoby niepożądane. Nie bez powodu monitoring można też coraz częściej spotkać na ulicach w dużych miastach. Szczególnie dotyczy to obszarów najbardziej narażonych na przestępczość. Statystyki pokazują, iż obserwacja ulic i rejestracja nagranego materiału wideo jest skuteczną metodą odstraszania drobnych przestępców. Dotyczy to także międzynarodowych lotnisk, gdzie kamery są praktycznie wszędzie. System monitoringu zakłada się również na nowych osiedlach mieszkaniowych. Kamery rejestrują wszystkie osoby, które wejdą na osiedle, a także wjeżdżające samochody i ich numery rejestracyjne. Mogą kontrolować także teren wokół osiedla. Dzięki temu mieszkańcy czują się bezpieczniejsi.
Dobrze rozplanowany system kamer oraz innych urządzeń uzupełniających może prowadzić do dużego spadku zdarzeń przestępczych. Aby zamontowany monitoring spełniał swoją funkcję, istotne jest również odpowiednie rozłożenie kamer. Powinny obejmować jak największy obszar, uwzględniając najbardziej newralgiczne miejsca. Dobre rozplanowanie pozwoli ograniczyć ilość kamer oraz uprościć obsługę.
Sprawnie działający system monitoringu CCTV powinien składać się z kamer przemysłowych, cyfrowego rejestratora obrazu i monitorów przemysłowych. Pierwszym podstawowym elementem jest kamera przemysłowa, która pozwala na kontrolowanie newralgicznych miejsc. Wybór kamery należy rozpocząć od określenia w jakich warunkach będzie ona pracowała i czy rejestracja obrazu będzie wykonywana w dzień czy w nocy. Lepsze efekty i wyraźniejsze szczegóły uzyskuje się stosując systemy składające się z kamer kolorowych. Jednak taki system jest mniej czuły od systemu opartego na kamerach czarno-białych. Kamery czarno-białe bardzo dobrze spełniają swoje zadanie przy obserwacji w złych warunkach oświetleniowych np. w nocy, a dodatkowo stosując specjalne promienniki podczerwieni można jeszcze zwiększyć zasięg takiej kamery. Większość kamer przemysłowych ma wbudowane obiektywy, jednak np. kamery przemysłowe typu box wymagają wybrania i kupienia obiektywu oddzielnie. Musimy wtedy wybrać obiektyw z odpowiednią ogniskową, przysłoną, liczbą aperturową obiektywu, liczbą transmisyjną obiektywu oraz głębią ostrości.
Kolejnym ważnym elementem systemu monitoringu CCTV jest cyfrowy rejestrator obrazu. To urządzenie rejestruje obraz i umożliwia nagrywanie obrazu, który jest przekazywany z kamer przemysłowych w cyfrowym formacie na dysku twardym lub na innych nośnikach danych. Dzięki niemu mamy też możliwość podglądu na żywo czy odtwarzania zarejestrowanego obrazu. Rejestratory różnią się od siebie ilością wejść wideo, trybem pracy i różnymi dodatkowymi funkcjami, a ich wybór jest bardzo duży.
Jeśli mamy już wybraną kamerę z obiektywem i rejestrator obrazu to brakuje nam jeszcze monitora przemysłowego, który odpowiada za wyświetlanie przetworzonego przez rejestrator obrazu z kamer przemysłowych. Tu wybór jest już prostszy.