Przeskocz do treści

Kamery przemysłowe

Podstawowym elementem każdej instalacji CCTV są kamery przemysłowe, które przetwarzają obraz rejestrowany przez obiektyw na sygnał elektroniczny.

Kamery przemysłowe można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich właściwości:
- kolorowe i czarno-białe;
- niskiej, standardowej i podwyższonej rozdzielczości;
- zasilane napięciem 12V, 24V i 230V;
- dzienne, nocne, trybu dzień/noc i z promiennikami IR;
- montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku;
- kopułkowe, kompaktowe, wandaloodporne, szybkoobrotowe
- zwykłe, sieciowe i bezprzewodowe.

Rodzaje kamer przemysłowych:

Kamery kompaktowe instalowane wewnątrz budynków lub na zewnątrz w specjalnej obudowie metalowej. Posiadają dokręcany obiektyw z mechaniczną przysłoną i migawką. Dzięki temu możliwy jest dobór obiektywu w zależności od potrzeb. Mogą posiadać również redukcję szumów DNR, możliwość patrzenia pod światło WDR, manualną konfiguracje obiektywu, możliwość konfiguracji temperatury kolorów, oraz szereg dodatkowych opcji, które wpływają na jakość obrazu.

Kamery dzień/noc nazywane również zewnętrznymi przystosowane są do pracy w zmiennym oświetleniu. Kamery te posiadają mechaniczny filtr IR i rejestrują promieniowanie podczerwone niewidoczne dla człowieka. Dodatkowo można do nich zamontować obiektyw z automatyczną regulacją przesłony.

Kamery wewnętrzne rejestrują obraz kolorowy w dobrej jakości ale tylko przy dobrym oświetleniu.

Kamery stacjonarna są przeznaczone do montażu na uchwycie lub w ochronnej obudowie.

Kamery kopułkowe umieszczone w obudowach w kształcie półkuli dzięki, którym nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Kamery te montowane są do sufitu najczęściej wewnątrz biur, mieszkań i innych miejsc nie narażonych na akty wandalizmu i złe warunki atmosferyczne. Ich odmianą są kamery wandaloodporne wykonane są z aluminium oraz odpornego na uderzenia szkła, montowane w miejscach takich jak dworce, przejścia podziemne czy komunikacja miejska.
Odporne są na uszkodzenia w wyniku uderzania ręką i lekkimi przedmiotami.

Kamery z promiennikami IR umożliwiają obserwację w ciemnościach. Obraz jest czarno-biały i słabej jakości dlatego obserwacja na duże odległości nie przynosi dobrych rezultatów.

Kamery obrotowe stosowane w profesjonalnych systemach monitoringu. Można nimi sterować w pionie i poziomie jak i przybliżać obraz (zoom). Pracować mogą w trybie automatycznym - kamera porusza się po zaprogramowanych pozycjach lub manualnym - praca kamery steruje operator. Można nimi sterować za pomocą rejestratora, myszki komputerowej, dedykowanej klawiatury lub przez internet.

Kamery bezprzewodowe są standardowymi kamerami wewnętrznymi ale umożliwiają bezprzewodową komunikację. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w wykończonych i wyremontowanych już pomieszczeniach ponieważ nie trzeba kuć ścian pod kable.

Podstawowe parametry techniczne kamer przemysłowych:

Rozdzielczość.
Parametr ten wyrażany jest TV Liniach. Obecnie standardem jest 540-600 a nawet 700 Tv Linii. Stosując kamera w takim standardzie mamy możliwość rozpoznać twarz człowieka z kilkunastu metrów i tablice rejestracyjne z kilku metrów w zależności od oświetlenia.

Ogniskowa i światło obiektywu.
Ogniskowa im jest mniejsza tym pole widzenia kamery jest większe a powiększenie maleje. W przypadku długich obiektywów jest jednak odwrotnie. Obraz z kamery będzie wyraźnie zbliżony a jego pole widzenia będzie zdecydowanie mniejsze. Dzięki takim obiektywom można widzieć np. tablice rejestracyjne z dużych odległości. Parametr światła obiektywu informuje jak dużo światła może przepuścić obiektyw. Obiektyw lepiej sprawdza się w nocy kiedy ma niższą światłość natomiast dzięki większym wartościom można uzyskać większą głębie i ostrość obrazu.

Czułość.
Parametr wyrażany w Luxach. Im wartość mniejsza tym przetwornik lepiej będzie radził sobie w ciemnościach.

Jak widać dobór odpowiedniej kamery nie jest łatwy. Kamerę trzeba odpowiednio dobrać do warunków obserwacji a w razie wątpliwości warto skontaktować się profesjonalistą instalującym lub pracującym w sklepie z tego typu urządzeniami.