Przeskocz do treści

Kamery przemysłowe

Kamery przemysłowePodstawowym elementem każdej instalacji CCTV są kamery przemysłowe, które przetwarzają obraz rejestrowany przez obiektyw na sygnał elektroniczny.

Kamery przemysłowe można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich właściwości:
- kolorowe i czarno-białe;
- niskiej, standardowej i podwyższonej rozdzielczości;
- zasilane napięciem 12V, 24V i 230V;
- dzienne, nocne, trybu dzień/noc i z promiennikami IR;
- montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku;
- kopułkowe, kompaktowe, wandaloodporne, szybkoobrotowe
- zwykłe, sieciowe i bezprzewodowe.

Rodzaje kamer przemysłowych:
Kamery kolorowe/czarno-białe - decyzja o wyborze kamery zależeć powinna od późniejszego jej zastosowania. Stosując kamery kolorowe uzyskamy lepszą obserwację szczegółów, która przydatna jest w sklepach do obserwacji klientów lub do monitorowania ulic miasta. Kamery czarno-białe natomiast mają większą czułość i przy zastosowaniu podczerwieni, niewidzialnej dla człowieka, pozwala na obserwację także w nocy. Wymiary przetwornika CCD mają wpływ na kąt widzenia kamery. Zastosowanie obiektywu o rozmiarze większym, niż rozmiar przetwornika kamery, skutkuje zmniejszeniem kąta widzenia kamery. Jednak zwiększa to rozdzielczość i jakość obrazu. Typowe kamery przemysłowe czarno-białe mają rozdzielczość w zakresie 420 - 480 linii, a kolorowe 330 - 420 linii. Można też stosować kamery o podwyższonej rozdzielczości: czarno-białe - od 490 do 650 oraz kolorowe - od 440 do 600. Kamery pracujące w szczególnych warunkach wyposaża się też w obudowy z grzałkami i termostatem czy też wzmocnione obudowy wandaloodporne.
Kamery dzień/noc nazywane również kamerami zewnętrznymi przystosowane są do pracy w zmiennym oświetleniu. Kamery te posiadają mechaniczny filtr IR i rejestrują promieniowanie podczerwone niewidoczne dla człowieka. Dodatkowo można do nich zamontować obiektyw z automatyczną regulacją przesłony. Takie kamery stosowane na zewnątrz posiadają szczelną obudowę, dostosowaną do różnych warunków atmosferycznych. Odporna jest zarówno na bardzo niskie i wysokie temperatury, jak i wilgoć.
Kamery z promiennikami IR umożliwiają obserwację w ciemnościach. Obraz jest czarno-biały i słabej jakości, dlatego obserwacja na duże odległości nie przynosi dobrych rezultatów.
Kamery wewnętrzne rejestrują obraz kolorowy w dobrej jakości, ale tylko przy dobrym oświetleniu.
Kamery stacjonarne są przeznaczone do montażu na uchwycie lub w ochronnej obudowie.
Kamery kopułkowe umieszczone w obudowach w kształcie półkuli dzięki którym nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Kamery te montowane są do sufitu, najczęściej wewnątrz biur, mieszkań i innych miejsc nie narażonych na akty wandalizmu i złe warunki atmosferyczne. Ich odmianą są kamery wandaloodporne wykonane z aluminium oraz odpornego na uderzenia szkła, montowane w miejscach takich jak dworce, przejścia podziemne czy komunikacja miejska.Odporne są na uszkodzenia w wyniku uderzania ręką i lekkimi przedmiotami.
Kamery kompaktowe instalowane wewnątrz budynków lub na zewnątrz w specjalnej obudowie metalowej. Posiadają dokręcany obiektyw z mechaniczną przysłoną i migawką. Dzięki temu możliwy jest dobór obiektywu w zależności od potrzeb. Mogą posiadać również redukcję szumów DNR, możliwość patrzenia pod światło WDR, manualną konfiguracje obiektywu, możliwość konfiguracji temperatury kolorów oraz szereg dodatkowych opcji, które wpływają na jakość obrazu.
Kamery obrotowe stosowane w profesjonalnych systemach monitoringu. Można nimi sterować w pionie i poziomie, jak i przybliżać obraz (zoom). Pracować mogą w trybie automatycznym - kamera porusza się po zaprogramowanych pozycjach lub manualnym - praca kamery steruje operator. Można nimi sterować za pomocą rejestratora, myszki komputerowej, dedykowanej klawiatury lub przez internet.
Kamery bezprzewodowe są standardowymi kamerami wewnętrznymi, ale umożliwiają bezprzewodową komunikację. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w wykończonych i wyremontowanych już pomieszczeniach ponieważ nie trzeba kuć ścian pod kable.

Podstawowe parametry techniczne kamer przemysłowych:
Rozdzielczość:
Parametr ten wyrażany jest w TV Liniach. Obecnie standardem jest 540-600, a nawet 700 Tv Linii. Stosując kamery w takim standardzie mamy możliwość rozpoznać twarz człowieka z kilkunastu metrów i tablice rejestracyjne z kilku metrów w zależności od oświetlenia.
Ogniskowa i światło obiektywu:
Ogniskowa im jest mniejsza, tym pole widzenia kamery jest większe, a powiększenie maleje. W przypadku długich obiektywów jest jednak odwrotnie. Obraz z kamery będzie wyraźnie zbliżony, a jego pole widzenia będzie zdecydowanie mniejsze. Dzięki takim obiektywom można widzieć np. tablice rejestracyjne z dużych odległości. Parametr światła obiektywu informuje jak dużo światła może przepuścić obiektyw. Obiektyw lepiej sprawdza się w nocy kiedy ma niższą światłość natomiast dzięki większym wartościom można uzyskać większą głębie i ostrość obrazu.
Czułość:
Parametr wyrażany w Luxach. Im wartość mniejsza, tym przetwornik lepiej będzie radził sobie w ciemnościach.
Jak widać wybór odpowiedniej kamery nie jest łatwym zadaniem. Kamerę trzeba odpowiednio dobrać do warunków obserwacji, a w razie wątpliwości warto skontaktować się profesjonalistą zajmującym się instalacją lub pracującym w sklepie z tego typu urządzeniami.