Przeskocz do treści

Monitoring CCTV

Telewizja przemysłowa lub inaczej monitoring CCTV jest to system przekazywania obrazu (rzadziej w połączeniu z dźwiękiem) z określonych pomieszczeń. Służy do nadzoru oraz zabezpieczenia pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery.

Najczęściej podgląd na obraz z kamer jest na stanowisku ochrony. Systemy takie pozwalają na nagrywanie materiałów video, archiwizację danych i współpracę z innymi systemami elektronicznymi. Telewizja przemysłowa pojawia się już prawie wszędzie: w centrach handlowych, hipermarketach, na ulicach miast, placach itp. Monitoring jest dobrym środkiem kontroli dostępu oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Za jego pomocą można zabezpieczyć pomieszczenia i zasoby przed niepowołanym dostępem lub kradzieżą. Można również widzieć co dzieje się na hali produkcyjnej czy biurach budynku i zauważyć na czas nieprawidłowości w zachowaniu pracowników, czy klientów odwiedzających budynek. W prywatnych posesjach i ich otoczeniu służy do odstraszenie oraz kontrolowania włamywaczy lub osób, które mogły by zaszkodzić. Telewizja przemysłowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia mienia. Monitoring można też coraz częściej spotkać w dużych miastach na wielu obszarach najbardziej narażonych na przestępczość. Statystyki pokazują, iż obserwacja ulic i rejestracja nagranego materiału video jest skuteczną metodą odstraszania drobnych przestępców. Również na wielkich, najczęściej uczęszczanych międzynarodowych lotniskach kamery są praktycznie wszędzie. System monitoringu zakłada się również na nowych osiedlach mieszkaniowych. Kamery rejestrują wejścia i wyjścia na osiedle, wjazdy samochodów i ich numery rejestracyjne, osoby znajdujące się wokół osiedla, zdarzenia na terenie osiedla i w okolicach. Mieszkający na takich osiedlach z monitoringiem czują się bezpieczniejsi. Dobrze rozplanowany system kamer oraz innych urządzeń uzupełniających prowadzi do dużego spadku zdarzeń przestępczych. Kamery należy rozmieścić w odpowiednich miejscach które pozwalają na obserwowanie najbardziej newralgicznych i najważniejszych miejsc jednocześnie pozwalających na obserwację jak największego obszaru. Dzięki temu można ograniczyć ilość użytych kamer co wiąże się z niższymi kosztami oraz upraszcza obsługę.

Sprawnie działający system monitoringu CCTV powinien składać się z kamer przemysłowych, cyfrowego rejestratora obrazu i monitorów przemysłowych. Pierwszym podstawowym elementem jest kamera przemysłowa, która pozwala na kontrolowanie newralgicznych miejsc. Wybór kamery należy rozpocząć od określenia w jakich warunkach będzie ona pracowała i czy rejestracja obrazu będzie wykonywana w dzień czy w nocy. Lepsze efekty, wyraźniejsze szczegóły uzyskuje się stosując systemy składające się z kamer kolorowych. Jednak system taki jest mniej czuły od systemy opartego na kamerach czarno-białych. Kamery czarno-białe bardzo dobrze spełniają swoje zadanie przy obserwacji w złych warunkach oświetleniowych np. w nocy a stosując specjalne promienniki podczerwieni można zwiększyć zasięg takiej kamery. Większość kamer przemysłowych ma wbudowane obiektywy jednak np. kamery przemysłowe typu box wymagają wybrania i kupienia obiektywu oddzielnie. Musimy wtedy wybrać obiektyw z odpowiednią ogniskową, przysłoną, liczbą aperturową obiektywu, liczbą transmisyjną obiektywu oraz głębią ostrości.

Kolejnym ważnym elementem systemu monitoringu CCTV jest cyfrowy rejestrator obrazu. To urządzenie rejestruje obraz i umożliwia nagrywanie obrazu przekazywany z kamer przemysłowych w cyfrowym formacie na dysku twardym lub na innych nośnikach danych. Dzięki niemu mamy też możliwość podglądu na żywo czy odtwarzania zarejestrowanego obrazu. Rejestratory różnią się od siebie ilością wejść wideo, trybem pracy i różnymi dodatkowymi funkcjami a ich wybór jest bardzo duży.

Jeśli mamy już wybraną kamerę z obiektywem i rejestrator obrazu to brakuje nam jeszcze monitora przemysłowego który odpowiada za wyświetlanie przetworzonego przez rejestrator obrazu z kamer przemysłowych.