Przeskocz do treści

Rejestratory cyfrowe DVR

Rejestratory cyfroweRejestratory jest centralnym punktem systemu monitoringu. Ich funkcją jest konwersja sygnału wizyjnego analogowego na formę cyfrową przy zastosowaniu różnych metod kompresji.

Większość rejestratorów wymaga zamontowania wewnętrznego dysku twardego, na którym będą zapisywane nagrania z kamer. Obsługa tych urządzeń jest bardzo intuicyjna. Rejestrator cyfrowy DVR pozwala na zapis oraz odtwarzanie zapisanego obrazu oraz innych danych takich jak dźwięk. Wraz z rozwojem technologii rejestratory pozwalają na zapis obrazu coraz lepszej jakości z większą ilością klatek na sekundę. Większość tych urządzeń posiada bardzo przydatną funkcje OSD, która pozwala wyświetlić komunikaty urządzenia na monitorze. Rejestratory cyfrowe DVR dzielimy ze względu na ilość kamer z którymi może współpracować urządzenie. Wartość ta wynosi od 4 do nawet 64 wejść. Rejestrator oprócz dysku twardego można wyposażyć również w nagrywarkę do zapisu archiwum na płytach CD lub DVD, routery umożliwiające podgląd obrazów przez internet, piloty zdalnego sterowania, klawiatury, moduły i konwertery pozwalające na przerabianie sygnału. Klasyczny rejestrator DVR posiada:
- wejścia audio dla mikrofonów;
- wejścia video dla kamer;
- wyjścia audio dla głośników;
- wyjścia dla monitorów;
- wyjścia dla różnego rodzaju sygnalizatorów dźwiękowych i świetlnych;
- port sterowania PTZ do kierowania obracania kamer.

Podstawowe cechy rejestratorów cyfrowych:
- szybki dostęp do dowolnego momentu zapisanego;
- możliwość jednoczesnego zapisywania obrazu rejestrowanego przez wiele urządzeń;
- dysk twardy pomieści w zależności od ustawień zapisany sygnał wideo z kilku tygodni do nawet kilku miesięcy;
- wysoka odporność na awarie;
- możliwość ustawienia rozdzielczości, liczby klatek i stopnia kompresji zapisanego materiału;
- dodatkowe funkcje takie jak detekcja ruchu, śledzenie obiektów, automatyczne zmiany pozycji, przybliżanie/oddalanie itp;
- możliwość współpracy z zewnętrznymi systemami pracującym w oparciu o sieć LAN, systemem alarmowym itp.
Są również rejestratory hybrydowe, które współpracują z kamerami analogowymi jak i IP wymaga to jednak dużej pojemności pamięci. Posiadając taki rejestrator i kamery IP mamy możliwość oglądania obrazu z kamer z dowolnego miejsca za pomocą internecie.