Przeskocz do treści

Zabezpieczenie samochodu

Samochód pomimo, że jest wyposażony w alarm, który znacznie utrudnia jego kradzież, narażony jest na uszkodzenia, w przypadku których alarm okaże się nieprzydatny. Chodzi o wszelkie uszkodzenia i usterki spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi oraz spowodowane przez osoby trzecie.

Stawianie pytania, w jaki sposób dodatkowo zabezpieczyć samochód przez uszkodzeniami, tymi przypadkowymi jak i wykonanymi z premedytacją oraz nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, często skutkuje jednakową odpowiedzią. Jest nią garaż samochodowy.

Czynniki zewnętrzne

Samochód wstawiany na noc, lub podczas naszej nieobecności do garażu z solidną bramą garażową będzie lepiej zabezpieczony przed wandalami i większością włamywaczy. Dodatkowo dzięki temu może okazać się, że rzadziej będą konieczne naprawy karoserii, kupowanie wycieraczek czy lusterek. Samochód będzie również mniej narażony na takie przeciwności losu jak grad, nawałnica, spadające gałęzie, czy wreszcie okazjonalne fajerwerki.

Inne zagrożenia

Problemem dla osób parkujących samochody na ulicach są również inni uczestnicy ruchu drogowego. Mogą oni w sposób niezamierzony doprowadzić do uszkodzenia naszego samochodu. Pomyłki przy cofaniu, przechodzenie ze zbyt dużą ilością rzeczy bądź zbyt szerokie otwarcie drzwi samochodowych. Często zdarza się, że taka osoba ucieknie z miejsca zdarzenia nie pozostawiając żadnej informacji jak można z nią się skontaktować. W takim przypadku naprawę auta musimy wykonać na własny koszt. Posiadając garaż jednostanowiskowy jedynie sam parkujący, bądź osoby wpuszczone przez niego do garażu, mogą dokonać uszkodzeń w trakcie parkowania.

Jaki garaż wybrać?

Wydawać by się mogło, że jedynie garaż dogrzewany może faktycznie w pełni ochronić auto, gdyż niskie temperatury nie służą np. akumulatorom. Jednakże dużo lepszym wyborem dla samochodu, w naszych warunkach klimatycznych, jest garaż nieogrzewany. Coraz częściej i w coraz większych ilościach występująca w samochodach elektronika nie przepada za nagłymi zmianami temperatury, z którymi ma do czynienia samochód wyjeżdżając z ogrzewanego garażu na mróz. Często różnica temperatury sięga nawet kilkudziesięciu stopni, co może skutkować różnymi problemami, a w rezultacie drogimi naprawami.
Podobnie jest z rdzą, która w ogrzewanych garażach dużo szybciej dotyka samochody. Powodem jest osadzająca się na powierzchni karoserii wilgoć pochodząca z powietrza, która w ciepłym pomieszczeniu szybciej się skrapla na zimnym metalu, niż by to miało miejsce przy mniejszej różnicy temperatury.
Wybierając odpowiedni projekt garażu warto jednak wybrać taki, który posiada sprawne ogrzewanie. Nie musi ono być użytkowane codziennie, a jedynie w chwilach, kiedy występuje konieczność zrobienia czegoś przy samochodzie zimą. Znacznie przyjemniej jest działać w ciepłym pomieszczeniu niż w warunkach zbliżonych do zewnętrznych.

Autor: www.dopler.pl