Dom, Ogród

Parametry pomp ciepła i ich typy – co wybrać?

Wody gruntowe wydają się być bardzo głęboko i nie wydają się stwarzać zagrożenia. Chociaż w pewnych momentach w zapowiedziach pogody wolno usłyszeć, iż ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały bądź też podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne egzekwowane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak obszerna różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników i przyłączy cieplnych.

Tak stworzone pompy ciepła gwarantują stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Aby wykopać rów w pionie o długości 180 m wypada zastosować specjalistyczny sprzęt. Oprócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu należy je nieraz wyposażyć na domiar tego w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest też w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody oraz różnych pierwiastków.

Takie złączenie pozwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeśli nie pragnie się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m lub też więcej otworów. Ekologia stała się ostatnio niesłychanie modna. Każdy pragnie żyć w zgodzie z naturą, albowiem takie zachowanie popularyzuje Unia Europejska i cały Zachód. Ekologia dotarła też w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane surowcami takimi jak węgiel, gaz czy drzewo, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – pompy ciepła Wrocław. W następstwie tego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe lub poziome odwierty geotermalne.

Ciepło pobierane z gruntu ma stałą temperaturę i stałą moc, w wielu przypadkach takie ogrzewanie podłogowe jest pod każdym względem bezobsługowe. Wydajność tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Dodatkowo instalacja jest niezauważalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, oraz eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Niemniej jednak najważniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są praktycznie jednorazowo podczas dokonywania odwiertów oraz zakupie pomp.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.